Rate this post

Bicykle sú dopravným prostriedkom, ale takisto slúžia aj na zábavu. Ak máte bicykel, rýchlo  a veľmi ekologickým spôsobom sa prepravíte z jedného miesta na druhé. A čo najviac musíme zohľadniť ak si chceme vybrať ten správny bicykel? Budete chudnúť a nebudete tak potrebovať ani tabletky na chudnutie.

Predtým ako sa rozhodnete, že si kúpite bicykel, musíte brať do úvahy viaceré kritériá. Hlavná úloha je najmä terén, po ktorom sa Váš bicykel bude pohybovať. Preto sa dá povedať, že ideálny, ktorý by spĺňal všetko, neexistuje. Každý z nich je určený na iný povrch, na inú vozovku, preto je nutné všetko zvážiť.

To, aký bicykel si zvolíte, a aj to aká je jeho cena, kvalita, štýl jazdy a terén po ktorom sa pohybujete, je veľmi dôležité. Čo je najdôležitejšie, tak tým je účel. A najmenej dôležité je priemer kolies a veľkosť rámu.

bicykel

Typy bicyklov

Jedným z typov je elektrobicykel. Ako už vyplýva z názvu, ten je poháňaný na elektrinu a doplňa ľudskú silu pri šliapaní. Dobíjajú sa počas niekoľkých hodín. Ich výrobcovia sa dohodli, že budú vyrábať mestské, cestné alebo terénne. Prečo je výhodný práve tento? Ten kto ho používa, nespotí sa ak na ňom cestuje do práve, je aktívnym cyklistom, nezáleží či ma 25 alebo 45 rokov a keď som na vychádzke, tak vtedy určite doženiem svojho partnera pri behaní.

Horské bicykle

Toto je najrozšírenejšia kategória bicyklov. Majú pevnú konštrukciu a ovládanie je ľahšie. Ak ste cyklisti, ktorí radšej jazdia mimo terénu, ale aj po cestách, tak je pre Vás ideálnou voľbou.

Cestný bicykel

Tento bicykel slúži na jazdu po asfaltových cestách a na kvalitnú športovú jazdu. Aerodynamiku dodáva aj posed, je viac zohnutý, plášte sú úzke, a dovolia tak nafúknuť tlak na vysoké hodnoty. Cestný bicykel je konštruovaný na čo najlepší prenos sily jazdca a pohyb bicykla vpred. Takisto čéo sa týka jeho hmotnosti, tak je najnižšia.

Najlepšie bicykle pre dospelých aj deti

Mestský bicykel

Mestský bicykel je taký dopravný prostriedok pomocou ktorého sa najlepšie dostaneme do mesta, teda v prípade ak chcete ísť na bicykli. Ide o dopravu na kratšie vzdialenosti a takisto je to najstaršie pomenovanie bicyklov. Bicykle do mesta sú veĺmi obľúbeným dopravným prostriedkom. Konštrukcia je jednoduchá a získala si najmä početný zástup žien, lebo tie ich preferujú viac. No nesmieme zabudnúť ani na mužov, poznáme aj pánske mestské bicykle. Ženy si ho obľúbili najmä z dôvodu rýchleho nákupu alebo aj to, že sa ľahko a rýchlo dostanú do práce či školy a to bez toho aby ráno trčali v zápche. Jednoduché nastupovanie je veľké pozitívum.

Trekingový bicykel – je hybridom medzi bicyklom horským a cestným. Tento bicykel nikdy nie je odpružený, no vďaka tomu, že majú rafíky 28“+, viete si tak užiť jazdu a pohodlné cestovanie vďaka pohodlnému cestovaniu v posede, ktorý je vzpriamený. Sú vhodné aj na cestu do terénu.

Akú veľkosť má mať bicykel?

Ako si zvoliť správnu veľkosť bicykla? Možno si poviete, že stačí ho len vyskúšať, ale ani to nie je vždy pravda. Napríklad veľkosť rámu je daná sĺžkou sedlovej trubky, od ktorej sa odvodia ostatné rozmery rámu. Táto veľkosť je označovaná ako stred.

bicykel

Každý výrobca má svoje špecifické označenie a teda bicykle, ktoré sú rovnako veľké, majú síce totožné označenie, ale sú od rôznych výrobcov. Americké značky sú väčšieako európske.

Materiály rámu

Ak ste za to, aby posed bol vzpriamenejší, tak si vyberajte väčšie veľkosti rámov a naopak, ak máte radi športovejšiu jazdu, tak siahnite po ráme, ktorý by bol menší. Materiály rámu, tak používa sa horčík, hliník, karbón, scandium, oceľ a zriedkavým materiálom je aj titán.

Každý bicykel má svoju vlastnú kategóriu rámu a je navrhnutá pre iný účel využitia. Pre každý model je odporúčaná iná veľkosť rámu. Modely sa tak rozdeľujú do skupín podľa toho na čo je bicykel zameraný a to: celoodpružený, pevné MTB, crossové, cestné, detské a elektrobicykle. Ide o špeciálne bicykle.