Rate this post

Už asi každý z Vás pil ovocnú alebo zeleninovú šťavu, ale oveľa menej ľudí pilo čerstvo odšťavené ovocie alebo zeleninu. Reč nie je o šťavách, ktoré len tak kúpime z obchodu, ale o tých, ktoré si sami pripravíme doma. Vitamíny a výživné látky, tak tie potrebujeme každý deň.

Odšťavovače sú moderné domáce kuchynské spotrebiče. Poznáme niekoľko odšťavovačov, a to: odstredivý odšťavovač, nízkootáčkový odšťavovač, mixér, odšťavovač citrusov.

Na začiatok si treba položiť pár základných otázok

Ako často chcete odšťavovač používať? Budete odšťavovať pravidelne? Plánujete zakúpiť taký odšťavovač, ktorý má len nejaké základné funkcie alebo to bude taký, ktorý má pokročilé nastavenia a systémy? Hľadáte taký odšťavovač, ktorý by bol vhodný do vašej domácnosti? Vďaka nim budete mať ovocie a zeleninu odšťavenu doma. Na výber máte ovocie, ktoré máte doma, či už to budú banány, jablkám čučoriedky, alebo zelenina ako je uhorka, paradajka a Váš koktejl bude nakoniec zeleninový.

odšťavovač

Je lepšie odšťavovať alebo mixovať?

Čo je podľa Vás viac výhodné? Vhodnejšie odšťavovače sú šnekové. Ovocie a zelenina sa v nich pomelie, spojí sa s kyslíkom a nakoniec sa odstredí. Šťava je zoxidovaná.

Smoothie a džúsy pite čerstvé, v žiadnom prípade si ich nerobte do zásoby. Dôvod je ten, že už po 15 minútach svetlo a kyslík vedia zničiť veľké množstvo živín. Ak sa stane, že by ste nápoj nemohli vypiť hneď, určite ho uzatvorte do vzduchotesnej nádoby.

Odšťavovač využijete na výrobu domácich štiav, ktoré obsahujú 100% ovocia a zeleniny. Takisto sa ľahko umývajú a pokojne ich môžete vložiť aj do umývačky riadu.

Vyberajte si z troch typov odšťavovačov a to sú: odstredivé, tlakové  mechanické. Tie sa nachádzajú na pomedzí odšťavovačov a lisov. Odstredivý odšťavovač ovocie pretlačí cez sitko a to na základe odstredivej sily, tlakový ho rozdrví medzi hriadeľmi a ten mechanický mu robí akéhosi prostredníka, pretože prostredníctvom neho si ovocie pretlačíte tak, že použijete vlastnú silu.

Odšťavovače – ktoré sú tie najlepšie?

Testovanie odstredivých odšťavovačov. Začneme odstreďovačmi, pretože tých je určite najviac. Podobajú sa mixérom, no s tým rozdielom, že majú v sebe zabudované nože a pri vysokých otáčkach rozsekajú ovocie a zeleninu.

Najlepšie odšťavovače

Odstredivá sila potom zvyšky dužiny a takisto aj šťavu pretlačí cez sito a šťavu ktorú vyrobí, potom pretlačí cez sito do obvodu smerom k nádobe, ktorú by sme si mali vopred pripraviť.Šťava z domácich odšťavovačov je tá najlepšia. Má len samé výhody. Neobsahuje žiadne konzervačné látky a vždy viete, aké ovocie v ňom bolo použité. Ďalšia výhoda je cena. Na trhu sú  dva druhy odšťavovačov: závitové a odstredivé.

Aké odšťavovače používate doma Vy? Zanechajte nám komentár!

Náš tip: Nakupujte v overených eshopoch! Eshop hej.skAndreashop.sk, a Tpd.sk ponúkajú domáce spotrebiče a elektroniku za najvýhodnejšiu cenu.