Rate this post

Podlaha na terasy a balkóny: Aké sú možnosti?

Hľadáte tú pravú podlahu na terasu alebo balkón? Terasa alebo balkón sú miestami pre relax, či grilovanie s priateľmi. Keďže počasie sa neustále mení, pri výbere podlahy treba myslieť na viaceré faktory. Mala by byť vysoko odolná voči horúcemu počasiu, ale aj silným mrazom. My Vám poradíme, aké máte možnosti.

Čo by mala vhodná podlaha na terasu spĺňať?

Podlaha na terasu a balkóny by mala spĺňať niekoľko požiadaviek aj napriek tomu, že bude zastrešená. Mala by byť praktická, odolná a v prípade vonkajšej terasy by mala farebne ladiť so záhradným chodníkom.

Požiadavky na podlahy na balkón a terasy

  • Odolnosť voči vonkajším vplyvom
  • Zvládať vlhkosť a náhle zmeny teplôt
  • Spĺňať bezpečnosť – protišmyková podlaha
  • Nízke nároky na údržbu

Na výber 5 materiálov

  1. Drevená podlaha na terasu

Drevo nikdy nevyjde z módy. Na prvý pohľad je pekné, lesklé, má dlhú životnosť, ale je náročné na údržbu. Treba sa o neho pravidelne starať a natierať špeciálnymi prostriedkami, aby nepodliehalo vlhkosti, plesniam a škodcom. Pri drevenej podlahe rátajte s vyššími nákladmi ako pri iných druhoch podláh.

  1. Prírodný kameň

Pri terasách alebo v okolí bazénov sa často používa kameň ako napríklad žula, mramor či pieskovec. Kamene sú odolné voči mrazu, chemickým prostriedkom, nepošmyknete sa na nich a vydržia dlhú dobu. Nevýhodou v tomto prípade môže byť, že sa rýchlo na slnku rozpáli.

  1. Praktický drevoplast

Drevoplastové kompozitné dosky sú vhodnou voľbou v prípade, že nechcete investovať do drevenej podlahy a zároveň sa Vám páči vzhľad dreva. Na prvý pohľad takáto podlaha pôsobí ako drevo – je vyrobená zo zmesi plastu a dreva. Drevoplast drží svoj tvar a farebnosť niekoľko rokov a na rozdiel od dreva je menej nasiaknuteľný.

  1. Keramická dlažba

Jedným z riešení je aj keramická dlažba, ktorá aj napriek ľahkej pokládke a priaznivej cene, nie je úplne ideálna do exteriéru. Časom sa pod ňu môže dostať voda a dlaždice sa môžu začať odlepovať od podkladu.

  1. Odolné PVC dielce

Ak hľadáte vysoko odolnú podlahu s jednoduchou inštaláciou, ktorá sa nepráši, nepraská a nepodlieha slnečnému žiareniu či mrazom – multifunkčné PVC dielce sú tým pravým riešením. Sú dobre odvzdušnené, čo umožňuje podlahe dýchať aj pod povrchom. Sú ekologicky šetrnejšie k prírode a navyše sa dajú jednoducho demontovať a použiť znova. Na výber máte viaceré farebné kombinácie.