5 (100%) 1 vote

Starostlivosť ako cesta k zdravému chrupu

 

Závesný aparát a zuby patria k rizikovým miestam v našom tele. Akýkoľvek zápal závesného aparátu a zubov nás môže vykoľajiť až natoľko, že nedokážeme plnohodnotne fungovať. Treba si uvedomiť, že jedine starostlivosť je cesta k zdravému a samozrejme aj krásnemu chrupu.

Čo všetko musíme robiť, aby sme mali zdravé zuby?

Starostlivosť ako cesta k zdravému chrupu

Preventívne prehliadky

 

Preventívne prehliadky aj napriek tomu, že sú potrebné, mnohí ľudia sa im vyhýbajú. Vyhýbajú sa im preto, lebo sa boja, že im zubári nájdu nejaké kazy, ktoré budú musieť odstrániť a pacienti budú musieť platiť.

Ak chcete mať zdravý chrup, chodievajte na preventívne prehliadky. Ak nebudete chodievať a budete mať problém so zubami, zákroky si zaplatíte v plnej sume.

Viacerí zubári odporúčajú, aby sme však chodievali aspoň dvakrát za rok. Dokážete sa tak vyhnúť prehliadnutiu vznikajúceho kazu, ktorý môže spôsobiť to, že váš zub odumrie a ani záchrana zuba pomocou výplne koreňových kanálikov vám nepomôže. Trhanie bolestivých zubov je nepríjemné. Keď to ale inak nejde, netreba sa tomu brániť.

Dentálna hygiena

 

Ak chceme mať zdravý chrup, základom je dentálna hygiena. Ak nechodievate na dentálnu hygienu, čím skôr sa objednajte. Na dentálnej hygiene vás naučia, ako si správne čistiť zuby, aké pomôcky používať a dokážu vás zbaviť sa nebezpečného zubného kameňa, ktorý ničí zuby. Dentálnych hygienikov v súčasnosti pribúda, takže obavy, že sa k žiadnemu nedostanete, mať nemusíte.

Dentálna hygiena sa odporúčame všetkým, aj tým, ktorí si dali spraviť nové umelé zuby a zubné náhrady.

Starostlivosť ako cesta k zdravému chrupu

Používanie kvalitných pomôcok

 

Zdravý chrup budeme mať jedine vtedy, ak si ho budeme pravidelne čistiť. Dôležité je ale používať kvalitné pomôcky na čistenie zubov. Začína to kvalitnou zubnou kefkou s mäkkými štetinkami, ktorú treba meniť pravidelne. Po chorobe je nutné ju vymeniť. Dá sa to však rieši aj dôkladným čistením štetiniek v octovej vode.

Okrem zubnej kefky odporúčame používať medzizubné kefky a zubné nite, ktoré odstránia nebezpečné zvyšky potravín, ktoré keď sa začnú rozkladať, spôsobia zápal ďasien, ktoré začnú krvácať. Ak potraviny ostanú v medzizubnom priestore, ďasná sa zapália a začnú ubúdať. Paradentóza je veľmi nepríjemná.