5 (100%) 2 votes

Suchá pokožka alebo lupiny – naučte sa tieto problémy rozlišovať

Lupiny a suchá pokožka hlavy sú na prvý pohľad totožné problémy, fakticky však ide o dve rozdielne diagnózy. Práve pochopenie rozdielu medzi tým, čo spôsobuje suchú pokožku na hlave a čo zapríčiňuje lupiny, môže napomôcť pri voľbe správneho ošetrenia.

Lupiny

Aj pokožka hlavy sa zbavuje odumretých kožných buniek. Keď sa však tento proces (laicky povedané) zrýchli, dochádza ku vzniku lupín. Lupiny sú de facto odumreté kožné bunky. Rýchlosť obnovy kožných buniek ovplyvňuje viacero faktorov, pričom v mnohých prípadoch pôsobia viaceré z nich súčasne. Jedná sa najmä o plesňové infekcie pokožky hlavy, nadmernú produkciu kožného mazu či zvýšenú citlivosť pokožky, ktorá podráždene reaguje na vlasovú kozmetiku. Problematické býva aj premnoženie inak neškodných a na pokožke hlavy bežne sa vyskytujúcich kvasiniek rodu malassezia.

Suchá pokožka hlavy

Suchá pokožka hlavy sa objavuje, ak si koža nedokáže udržať dostatok prirodzenej vlhkosti a v dostatočnej miere nevytvára, respektíve neobnovuje vrstvy kožného mazu. Problém sa prejavuje svrbením, podráždením a odlupovaním pokožky v oblasti hlavy. Suchá pokožka hlavy sa vyskytuje u ľudí, ktorých koža či pleť má tendenciu k vysušovaniu. Zdravotný stav pokožky týchto ľudí zhoršujú napríklad ekzematické ochorenia či suchý studený vzduch počas zimných mesiacov.

Suchá pokožka vs. lupiny – príznaky a rozdiely

Ľudia so suchou pokožkou hlavy môžu pozorovať šupinatenie a odlupovanie kúskov kože v oblasti hlavy, podobne ako v prípade lupín. Rozdiel spočíva v tom, že odlupujúce sa časti kože sú zväčša spojené s oblasťou suchej pokožky hlavy, takisto sú menšie a majú inú farbu než lupiny. Najmä na väčších lupinách, ktoré sú doslova roztrúsené po hlave a vlasoch, si môžeme všimnúť ich žltkasté zafarbenie a akoby mastný povrch. Ak kožné problémy spôsobuje plesňová infekcia, stav kože sa bez adekvátnej liečby pravdepodobne nezlepší. V prípade, že príčina problémov tkvie v častom používaní nevhodného šampónu, suchá pokožka či lupiny by mali zmiznúť v priebehu pár týždňov po tom, čo prestanete túto kozmetiku používať.

Ako suchá pokožka, tak aj lupiny spôsobujú svrbenie a značné podráždenie pokožky hlavy (aj viditeľné). Ak sú príznaky zvlášť závažné, môže dôjsť k intenzívnemu škrabaniu postihnutých oblastí hlavy, ktoré sa následne zafarbia načerveno alebo sa na nich začnú vytvárať drobné vredy.

Možnosti liečby

Ako sa starať o suchú pokožku a pokožku, ktorá bojuje s lupinami? Ľahšie stavy (vrátane menej závažných plesňových infekcií) sa dajú riešiť domácou liečbou a pravidelným používaním kozmetiky proti lupinám. Takéto prípravky obsahujú kombináciu účinných látok (napr. pyritión, výťažok z čajovníka, kyselinu salicylovú, uhoľný decht a iné). V prípade suchej pokožky pomôže aplikácia kvalitného krému na suchú pokožku a najmä v zimných mesiacoch pravidelné vetranie domácnosti, zvlhčovanie vzduchu a chránenie pokožky pred ostrým studeným vetrom a mrazom.