Rate this post

Rotoped je strojom, ktorý pripomína bicykel, ale na rozdiel od neho je používaný na cvičenie. Nepohybuje sa, ale je postavený na mieste a jeho záťaž je stimulovaná zotrvačníkom a nejakým druhom brzdy.

V praxi sa najčastejšie používajú dva typy rotopedov , a to magnetický (domáce rotopedy, profesionálne rotopedy a recumbenty) a elektromagnetický rotoped.

Rotopedy majú zaujímavý dizajn a kvalitné spracovanie. To Vám zaručí pohodlné cvičenie z pohodlia domova. Rotoped je vybavený prehľadným LCD displej, na ktorom je zobrazená rýchlosť, čas vzdialenosť a spálené kalórie. Výhodne je, že sa dá prepojiť s mobilným zariadením, ktoré má operačný systém Android alebo iOS. Stačí ak si stiahnete bezplatnú aplikáciu iConsole+ a máte možnosť sledovať všetky informácie, ktoré potrebujete. A aké sú ďalšie prednosti? Výškovo nastaviteľné sedadlo a vďaka nemu sa každý užívateľ prispôsobí a bude mať pohodlné sedenie. Ak budete pravidelne cvičiť, vyformuje si postavu, spálite prebytočné kalórie a navyše sa nám zlepší celková fyzická kondícia. K nej si treba zvoliť aj správne športové oblečenie.

Ako si vybrať ten správny rotoped?

Stacionárny bicykel alebo rotoped  je medzi užívateľmi veľmi obľúbený. Dolné partie sa posilni a navyše Vaša postava bude taká, po akej túžite. Výhodou je, že môže te dávať pozor na deti a aktívne zhadzovať kilá. Pokiaľ ešte len chcete rotoped kupovať, vyberajte veľmi dôkladne, lebo od toho ako cvičíte, bude závisieť Vaše zdravie.

Ako prvé si rozmyslite, kto bude cvičiť na rotopede. Budete to len Vy alebo sa rozhodne cvičiť celá rodina? Ako dlho potrebujete cvičiť, aby sa dostavil požadovaný efekt? Stačí pol hodiny denne alebo to musia byť až tri hodiny?

Ste profesionál a máte nastavený plán, ktorého sa držíte alebo ste mamička s dieťatkom a Vás rozpočet je obmedzený?

Aké typy rotopedov sú k dispozícii?

Počítačom riadený rotoped – jeho cena je vyššia a takisto si dokážete nastaviť profil trate, ktorý bude kvalitnejší.

Manuálne ovládaný rotoped – je vhodným najmä pre užívateľov, ktorí ešte len začínajú používať rotoped a neplánujú tam tráviť hodiny. Jeho obsluha nie je náročná a profi trate sa nedá nastaviť.

Najlepšie rotopedy

Podľa akých parametrov si treba vyberať?

Brzdný systém – ten je väčšinou magnetický a vďaka tomu je chod rotopedu plynulý a o niečo lepšie je, ak je brzdný systém elektromagnetický.

Rám – maximálna nosnosť rotopedu by mala byť o niečo vyššia ako je hmotnosť najťažšieho človeka, ktorý na ňom civí.

Stredové uloženie záťažového kolesa ak je tichý a plynulý chod rotopedu, tak vtedy je to najlepšie.

Sedadlo – výška sedadla by sa mala dať nastaviť Väčšina rotopedov umožňuje nastaviť sedadlo aj v pozdĺžnom smere.

Riadidlá – štandardom sú také. ktoré sú polohovateľné. Správne nastavenie polohy riadidiel je lepšie pre efektívny tréning.

Pedále – norma je, že pedále by mali byť vyvážené a mali by mať nastaviteľné pásiky pre bezpečné cvičenie.

Počítače a snímače tepovej frekvencie – každý rotoped má počítač. Meria rýchlosť, čas cvičenia, aj prejdené kilometre. Profil trasy je takisto nastaviteľný.

rotoped

Aké doplnkové parametre by Vás mali zaujímať?

-servis – ak ide o opravu, údržbu rotopeda a záručný list je stále platný, tak servis bude bez problémov zaručený.

-dostupnosť náhradných dielov – najlepšie je, ak si vopred overíte, či sú náhradné diely dostupné na sklade. Ak nastane prípad, že nie sú, tak sa ľahko dajú objednať.

-cena rotopedu – čím vyššia cena, tým je rotoped kvalitnejší.

prepojenie hrudného pásu a prepojenie rýchlosti tepovej frekvencie. V ponuke majú aj tréningové programy , zmeranie telesného tuku , orientačný set telesnej funkcie a aj senzory, ktoré by boli zabudované v rukovätiach.