Rate this post

Elektrobicykle alebo elektrické bicykle, tak tie sú poháňané elektromotorom, ktorý je umiestnený buď v náboji, ktorý je vzadu alebo v náboji, ktorý je vpredu, no môže sa stať, že jeho zloženie bude v strede. E-bike – elektrobicykle si kúpite, ale jeho cena bude vyššia ako 1000 €. Investícia do kvality sa oplatí.

Ako sa rozhodnúť pre správny elektrobicykel?

Čo je potrebné vedieť ako prvé, tak to je terén, po akom budete jazdiť a sumu, ktorú ste ochotný investovať do kúpy elektorobicykla. Trh elektrobicyklov nie je taký široký ako ten pri klasických bicykloch. Aj pri týchto elektrobicykloch sú rozdelené na kategórie: horské, celoodpružené, cestné a skladacie, mestské a crossové.

Prečo si kúpiť elektrobicykel?

Ak máte plne nabitú batériu, tak prejdete desiatky kilometrov, a to bez toho aby ste sa nejak nadmerne namáhali. Udržíte krok s fyzicky zdatnejšími partnermi a kamarátmi. Doprava do práce mestom je tak oveľa rýchlejšia ako hromadnou dopravou, a takisto ste ohľaduplní k prírode. Elektrobicykle sú navrhnuté tak, aby ste sa dostali jednoduchšie ďalej. Vhodný elektrobicykel vyberajte podľa toho ako ho využívate, ale aj podľa požadovaného dojazdu, nosnosti a náročnosti terénu. Je lepšie isť do prírody alebo si kúpiť rotoped?

Predpisy a elektrobicykle

Ak si vyberáte elektrobicykel, mali by ste sa držať istých predpisov. Najdôležitejšia je požiadavka na konštrukciu. Elektrobicykle sú vybavené tak, aby išli maximálnou rýchlosťou 25 km/h, čo veľa elektrobicyklov aj spĺňa. Hocičo, čo nepotrebuje pedálovanie alebo jeho trvalý výkon je 250 W motor, je pred zákonom moped alebo skúter a takisto čo potrebuje, je vodičský preukaz, poistka a pod.

Najlepšie elektrobicykle

Úžitok a výkon

Ak plánujete jazdiť iba po cestách, spevnených cyklochodníkoch alebo hľadáte bicykle, ktoré majú úzke plášte, vďaka čomu sú aj rýchlejšie a základný rozmer kolies je 700c. Bicyklov s elektromotorom nie je na trhu veľa. V rámci elektrobicyklov, ktoré sú určené na cesty, tak nájdete úžitkové bicykle, ktoré sú zamerané na výkon-nižšia hmotnosť a športovejší posed.

Cestný a horský bicykel

Elektrobicykel je určený na cestu, ktorá má širšie využitie ho porovnávame s klasickým cestným bicyklom. Zvládne aj nespevnené cesty. Ani cesta posypaná štrkom by nemala byť pre ňu problémom. Ak by ste chceli chodiť do ťažšieho terénu, obzrite sa radšej po horskom bicykli, pretože tie obľubujú najmä ľudia, ktorí si chcú užiť dlhšie a náročnejšie vychádzky . Nie ste viazaní čakaním na lanovku a môžete si vyjsť či zísť akýkoľvek kopec. Sú určené do ľahkého, ale aj do náročného terénu a bežne vedia prejsť okolo 150 km na jedno nabitie. Ich výkonný elektromotor je chránený voči vonkajším vplyvom – prach, bahno, vlhkosť a pod.

Krossové elektrobicykle

Ide o kompromis medzi cestným a horským bicyklom. Hodia sa aj na cyklotrasy. Krossové bicykle patria medzi najrozšírenejšiu kategóriu. Krossové elektrobickyle sú vhodné na jazdenie od 10 do 100 km, môžete na nich umiestniť napr. tašky.

Mestské elektrobicykle

Tieto elektrobicykle sú najnovším trendom vo svete bicyklov. Výhodou sú najmä náklady, ktoré sú nízke, ekologická prevádzka a radosť zo šliapania, to je to najdôležitejšie, čo ponúka elektrobicykel.  Má mohutnú konštrukciu a nízky nástup, vďaka čomu je nasadanie jednoduchšie. Preto je aj jazda bezpečnejšia. Elektrobicykle podporujú až 3 režimy šliapania – šliapanie, asistent šliapania a elektropohon. Prejdú cca 100 km a jednou dôležitou výhodou je, že vyžadujú minimálnu údržbu aj pri častej prevádzke.

Aký je dojazd elektrobicyklov?

Dojazd elektrobicyklov sa pohybuje v rozpätí od 30 až do 200 km. Faktory, na ktorých to závisí je najmä náročnosť terénu, váha jazdca, typ elektrobicykla a štýl jazdy.

Mali ste už možnosť využiť elektrobicykel? Podeľte sa s nami o to!